Cenas tīrelis

Drukāt

Cenas tīrelis ir īpaši aizsargājama teritorija - dabas liegums, Natura 2000 teritorija. Tas atrodas aptuveni 30 km attālumā no Rīgas centra. Kādreiz Cenas tīrelis bijis otrais lielākais purvs Latvijā tūlīt aiz Teiču purva. Tā kopplatība šobrīd ir sarukusi līdz 6000 hektāriem, jo savulaik tika pieņemts lēmums apvienot saimniecisko darbību un dabas aizsardzībai atvēlēto teritoriju. Šī lēmuma ietekmē turpinājās kūdras ieguve, kas tika aizsākta jau pirms 2. Pasaules kara. Dabas aizsardzības mērķiem tika nodalīti 2133 hektāri purva teritorijas.

Vēsturiski purvs sācis veidoties apmēram pirms 5000 gadiem. Cenas tīrelis ir skaists, mierpilns un noslēpumains. Lai kurā gadalaikā to apmeklētu, tā klusums un dabas skaņas pārsteidz. Tajā ir vairāki mazi ezeri, lielākais no kuriem ir Skaistas ezers. Pavasarī purvs ir īpaši interesants putnu vērotājiem. Šeit ir sastopamas 20 Latvijā un Eiropā aizsargājamas putnu sugas. Cenas tīrelis putniem ir īpaši nozīmīga teritorija, kas šo izcilās kvalitātes purvu izvēlas ligzdošanai un kā barošanās vietu.  Tīrelī sastopami Eiropas nozīmes biotopi, kas kopumā aizņem 95% no purva teritorijas.

Cilvēki izsenis ir baidījušies no purviem. Iemesli tam ir visdažādākie, gan racionāli pamatoti, gan ar mistikas plīvuru klāti. Purvs biedē ar saviem viltīgajiem akačiem, maldugunīm, reibinošām smaržām, īpatnējām skaņām un pat ar racionāli neizskaidrojamām parādībām. Tomēr neapdomības, ziņkāres vai pašapliecināšanās nolūkā cilvēki bieži met izaicinājumu purvam un dodas pētīt tā noslēpumaino pasauli.


Varbūt tieši tāpēc, apsaimniekojot tīreļus, SIA “Rīgas Meži” darbiniekiem radās doma iekārtot drošu taku pāri purva akačiem. Tas ir izklaidējošs, izglītojošs un drošs veids, kā ieskatīties šajā interesantajā pasaulē. Divu stundu garās pastaigas laikā var iepazīt dažādus neparastus un aizsargājamus augus, kā arī vērot putnus un dzīvniekus, kas purvā raduši mājvietu vai dodas turp baroties. Tā radās ideja Cenas tīrelī izveidot 5,5 km garu un 60 cm platu drošu purva izziņas laipu, kuru papildina atpūtas vietas un informatīvie stendi ar informāciju par tīrelī sastopamo augu un putnu aprakstiem un attēliem.


Šī galvaspilsētai piederošā un tai ļoti tuvu esošā teritorija ir izcila vieta, kur izvēdināt galvu un kārtīgā pastaigā iepazīties ar vienu no krāšņākajiem Latvijas purviem.
Cenas tīrelis sadalās divās daļās. Purva rietumu pusē ir meža masīvs un kūdras ieguves lauki, bet dienvidu daļa apmeklētājam vairāk paver neskartās dabas noslēpumaino plīvuru. Pastaigas sākums ved cauri tīreļa gandrīz neskartajai dienvidu daļai, iepazīstinot ar augstā purva bagātībām. Laipa veidota apļa formā, sniedzot iespēju apskatīt pēc iespējas lielāku purva teritoriju ar tā dažādo floru un faunu. Ejot pa šo laipu, iespējams nonākt viskrāšņākajās purva vietās. Tā laipo starp dzidriem un dziļiem purva ezeriem, purva augu klājumiem un purva mežiem, kur augumā pavisam sīkas priedītes vecuma ziņā jau sen kā pārdzīvojušas lielāko daļu piekrastes masta priežu.  Ja būsiet pietiekami vērīgi, pamanīsiet, ka šeit aug arī tundras apstākļiem raksturīgais pundurbērzs, kas Latvijā ir īpaši aizsargājama un reti sastopama suga. Viens takas posms ved gar ainaviski krāšņo un mazām saliņām bagāto Skaistezeru. Šeit ir iekārtota neliela platforma, kur apmeklētāji var atvilkt elpu un izbaudīt acīm pavērušos gleznaino skatu.


Austrumos takas vidusdaļā atrodas apmēram 12 metrus augsts skatu tornis putnu vērošanai. Esot tornī, plašāk paveras skats uz apkārtni un uz pavisam negaidītu objektu – sena ceļa aprisēm. Cenas tīreli šķērso 1. pasaules kara laikā izbūvēts ceļš kara tehnikas un armijas transportēšanas vajadzībām. Savulaik tas saukts par Novgorodas ceļu, taču to joprojām dēvē par “kara” jeb “strēlnieku ceļu”. Iekārtojot purva dabas taku, tika nolemts daļēji atjaunot arī nelielu šī ceļa fragmentu 20-30 m garumā, lai interesentiem būtu iespēja iepazīties ar militārās būvniecības specifiku. Pārējo ceļu purvā viegli var atpazīt pēc dabiski izveidojušās lielu koku alejas, kas ir pavisam neraksturīga ainava purvam. Turpat blakus tornim izvietotie galdiņi ļaus justies kā ļoti īpašā restorānā, ēdot līdzi paņemtās pusdienas.


Vairāk uz rietumiem purva laipa ved gar Cenas tīreļa kūdras izstrādes laukiem. Šeit atrodas otrais skatu tornis. Apmeklējot to, var labāk iepazīties ar informāciju par kūdras ieguves metodēm.


_____________________________________________________________________

Cenas tīreļa takā var nokļūt no Babītes novada puses, braucot pa Rīgas –  Liepājas šoseju līdz norādei “Rubeņi”. Pēc apmēram 5 km gara brauciena pa asfaltētu un tad grunts ceļu nokļūstam T veida krustojumā, no kurienes redzams kūdras ieguves lauks. Šeit novietotā norāde vēsta, ka te sākas Cenas tīreļa pastaigu taka.


Interesanti fakti:

Lielākajā daļā Rietumeiropas purvi ir nosusināti un pārveidoti par lauksaimniecības zemi. Holandē purvu vispār vairs nav, arī Vācijā dominē kultūrainavas un lauki.  Latvijā purvu ir salīdzinoši daudz, un tos apbrīnot brauc tūristi no ārzemēm. Ja purvu nosusina, tad atpakaļ to dabūt vairs nevar. Gada laikā purvs paaugas par 1-2 mm.


LGR Blok ne najden: [google_analytics]
Current category is: [Cenas tīreļa purva taka]. ID: [128]