Elites priežu čiekuru lasīšanas talkā savākti 15 hektolitri priežu čiekuru

Drukāt
Elites priežu čiekuru lasīšanas talkā savākti 15 hektolitri priežu čiekuru

12.12.2017

Ceturtdien, 2017. gada 7. decembrī, SIA “Rīgas meži” darbinieki rīkoja elites priežu čiekuru ikgadējo lasīšanas talku uzņēmuma kokaudzētavā “Norupe”. Talkā piedalījušies arī vairāki plašsaziņas līdzekļu pārstāvji un vides aktīvisti. 

Talcinieki strādāja piecu hektāru lielā platībā, kur aug 938 priedes. Talkas laikā savākti 15 hektolitri augstvērtīgo priežu čiekuru. No viena hektolitra čiekuru iespējams iegūt līdz 600 gramiem sēklu.

            Čiekuri pēc nolasīšanas tika nogādāti uz VAS “Latvijas valsts meži” čiekuru kalti Kalsnavā, kas ir modernākā un jaudīgākā čiekuru kalte Latvijā. Tur sēklas tiks glabātas līdz nākamā gada pavasarim, speciālā sēklu uzglabāšanas kamerā ar nemainīgu – 5°C temperatūru, kas ļauj sēklām nezaudēt savi dīgtspēju.

            Nākamgad pavasarī ievāktas sēklas tiks izsētas SIA “Rīgas meži” kokaudzētavas “Norupe” plantācijā, kur jaunie stādiņi gadu tiks rūpīgi kopti un audzēti.

            Vairāk nekā 1,5 miljons augstākās kvalitātes priežu stādiņu tiks iestādīti Rīgai piederošajos mežos jau 2019. gada pavasarī, tai skaitā Biķernieku mežā, kur šogad veiktas kopšanas un izlases cirtes. Cilvēka augumu šie stādi sasniegs piecos gados.

            Talkas laikā SIA “Rīgas meži” pārstāvji iepazīstināja talciniekus ar priežu augšanas ciklu no sēklas līdz apstrādātam kokmateriālam, novadot ekskursiju par SIA “Rīgas meži” kokaudzētavu un kokzāģētavu.

            Šodien Rīgas pilsēta ir viena no lielākajiem meža īpašniekiem Latvijā un lielākā meža īpašniece starp Eiropas pilsētām, apsteidzot tādas pilsētas kā Berlīne un Vīne. Rīgas pilsētai piederošo mežu apsaimniekošanas neatņemama sastāvdaļa ir meža atjaunošana, katra nocirstā koka vietā iestādot 10 jaunus.  

            SIA “Rīgas meži” gadā atjauno 350-400 hektārus meža. Visas izstrādātās platības tiek atjaunotas ar uzņēmuma kokaudzētavā “Norupe” izaudzētajiem stādiem. Ik gadus SIA “Rīgas meži” kokaudzētava “Norupe” izaudzē apmēram 2 miljonus stādu, no kuriem lielākā daļa tiek patērēta Rīgai piederošo meža platību atjaunošanai, bet atlikušie tiek realizēti tirgū.

 

 

Informāciju sagatavoja: Inese Vikļuka, SIA “Rīgas meži” kultūras projektu vadītāja, inese.vikluka@riga.lv