Portāls riga.lv: Mangaļsalas slepenās katakombas

Drukāt
Portāls riga.lv: Mangaļsalas slepenās katakombas

29.06.2016

Dabas parks „Piejūra” Mangaļsalā. Staigā savā nodabā, apbrīnojot dabu, nolem pa taciņu doties mežā. Un nonāc citā dimensijā – no kalna tevī nepatīkami drūmi veras velvētas durvis. Kas tā par celtni? Šeit ir pilsētas krasta aizsardzības lielgabalu baterijas, kas kalpojušas Rīgai gadījumos, ja ienaidnieks uzbruktu no jūras.

Portāls riga.lv. Rīgas noslēpumi: Mangaļsalas slepenās katakombas

Mangaļsalas krasta apsardzes bateriju būves atrodas teritorijā, ko apsaimnieko SIA "Rīgas meži" Rīgas mežniecība. Mangaļsalas lielo nozīmi Rīgas ostas aizsardzībā apzinājās ikviena vara - gan cariskā Krievija, gan pirmā Latvijas brīvvalsts un padomju vara. Daudzas no būvēm ir sabrukušas vai uzspridzinātas, taču lielākā daļa saglabājusies līdz mūsdienām. Lai tās sameklētu krūmu biezoknī, vajadzīga zināma prasme. Vietumis zemes kārtā virs būvēm izauguši koki, un daudzu būvju apskate var būt bīstama.

Mangaļsalas krasta apsardzības bateriju būves ir daļa no Daugavas grīvas krastu fortifikācijas būvju kompleksa, kas kopš 2003. gada atrodas Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas aizsargājamo pieminekļu sarakstā.