Uzvaras parkā tika stādītas sakuras

Drukāt
Uzvaras parkā tika stādītas sakuras

Šā gada 3.aprīlī, plkst.16.00, svinīgā ceremonijā, piedaloties Japānas Ārkārtējam un pilnvarotam vēstniekam Latvijas Republikā Takaši Osanai, Rīgas domes priekšsēdētāja vietniekam Andrim Amerikam un citām amatpersonām, Pārdaugavā, gar Mārupīti (starp Slokas un Bāriņu ielām) tika iestādīti 114 sakuras kociņi, ko Rīga saņēmusi dāvinājumā no Japānas, tādējādi apliecinot Latvijas un Japānas draudzīgās attiecības.

Fotogalerija: Sakuru stādīšana Uzvaras parkā

Iecere veidot sakuru dārzu radusies jau 2010. gadā, taču sakarā ar pagājušajā gadā Japānā notikušo postošo zemestrīci tā tiek realizēta tikai šogad. Galvenais idejas atbalstītājs ir Japānas vēstnieks Latvijā Takaši Osanai. Viņa vadībā tika pētīti Latvijai līdzīga klimata apgabali Japānā, Vācijā, Zviedrijā un ASV, lai izvēlētos Rīgai piemērotākās un izturīgākās sakuru šķirnes. No tām savukārt tika izvēlētas agrākas un vēlākas šķirnes, lai tās ar savu bagātīgo ziedu rotu priecētu Rīgas iedzīvotājus pēc iespējas ilgāku laiku.

Sakuras tika iestādītas Uzvaras parkā gar Mārupītes krastu starp Bāriņu un Slokas ielu. Stādījumi veidoti pēc Rīgas pilsētas būvvaldes Ainavu arhitektu nodaļas vadītāja J.Lediņa plāna. Domājot par stādījumu vietām, tika rūpīgi pētīts esošais mitruma režīms un veikti grunts atrakumi, lai pārliecinātos par reālo gruntsūdens līmeni. Tika pētīta arī iepriekšējā sakuru dārza ieaudzēšanas pieredze Rūjienā.

Stādījumiem izmantoti lieli, apmēram 3,5 m augsti stādi ar stumbra apkārtmēru 14-25 cm. Tiem jau ir izveidots zaru vainags un kompakta, pārstādīšanai piemērota sakņu sistēma. Stādi audzēti stādaudzētavā „Lappen” Vācijā un saņemti jau 26. martā. Pasākuma laikā tika iestādītas trīs šķirņu sakuras. No tām 47 kociņi ir Japānai visraksturīgākā šķirne Somei Yoshino, kas iekrāso visu koku gaiši rozā ziedlapiņām. Pārējās divas šķirnes ir Eiropā plaši izplatītā Kanzan (30 kociņi) un Accolade (37 kociņi).

Japānā uzskata, ka sakuras jāstāda pie ūdens. Plūstošajā ūdens spogulī rotājas sakuru ziedu piesētas zarotnes un krītošās ziedlapas, bet viļņos liegi šūpojas jau nobirušās ziedlapas. Pārdomu brīdī sakuru dārzā ikviens var iedomāties sevi kā ziedlapiņu lielajā dzīves plūdumā.

Sakura simbolizē Japānu, tās iedzīvotāji sakuru ziedēšanu ik gadu saista ar pavasara iestāšanos. Japānas salās, kas izvietotas garā ķēdē no dienvidiem uz ziemeļiem, tās plaukst dažādos laikos, bet Tokijā sakuras zied marta beigās vai aprīļa sākumā. Kad koki ir pilnos ziedos, zem tiem cilvēki ģimenes vai draugu lokā dodas pastaigās vai rīko piknikus, tādējādi kopīgi priecājoties par pavasara atnākšanu. Paredzams, ka Rīgā stādītās 114 sakuras pirmo reizi uzziedēs pēc dažiem gadiem.  

Šodien par sakuras ziediem var priecāties ne tikai Japānā, bet arī citās pasaules vietās. Viens no raksturīgākajiem piemēriem ir Ņujorkā, Potomakas upes krastā augošās sakuras, kas šogad atzīmēs 100. gadadienu, kopš saņemtas dāvinājumā no Japānas.

 
 

Informāciju sagatavoja: Liene Pētersone, Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka padomniece, mob.26472932

 Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa